Prečo vzniká detská kolika?
Kolika môže mať viacero príčin. Počnúc zápchou, nadúvaním až cez alergie, intolerancie či nezrelý tráviaci trakt. Toto všetko môže potrápiť novorodeniatko a spôsobiť mu nepríjemné bolesti, ktoré sa prejavia plačom, začervenanou tvárou či tvrdým bruškom. Koliky vrcholia pravidelne neskoro poobede alebo večer. Začínajú u novorodencov už dva týždne po narodení a môžu trvať až do tretieho mesiaca.
Detská kolika vzniká prehĺtaním vzduchu pri papaní a tiež v dôsledku mliečnej stravy, ktorá sa môže meniť na penu a zabraňuje odchádzaniu plynov z tela bábätka. Preto sa aj často objavuje asi 15-30 minút po kŕmení. Nemusíte sa však báť. Aj keď je ťažké pozerať na dieťatko, ktoré evidentne trpí nepríjemnými bolesťami bruška, môžete mu pomôcť.
Ako na nepríjemnú koliku?
Zmena polohy - ak dieťatko na podložke pretočíte z chrbátika na bruško, môže mu to pomôcť vylúčiť nahromadené plyny v črevách
Teplý obklad - zahriatie bruška môže mať taktiež priaznivé účinky a uvoľniť koliku
Kúpeľ - rovnako blahodárne môže pôsobiť na drobca teplý kúpeľ vo vaničke
Feniklový čaj - už naše babičky vedeli o účinkoch feniklu na trávenie a nadúvanie. Ak je bábätko príliš maličké, môže si feniklový odvar dopriať mamička a prostredníctvom materského mlieka spraví svoju prácu aj v brušku drobčeka.
Antikolikové fľaše - antikolikové fľaše a cumlíky zabraňujú prehĺtaniu nadmerného vzduchu a tak zmierňujú nadúvanie
Masáž bruška - masáž bruška krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek prináša dieťatku vytúženú úľavu. Pre takúto antikolikovú masáž môžete zvoliť aj špeciálne olejčeky a krémy.
Cvičenie - jemne cvičenie nožičkami bábätka taktiež uvoľňuje dojčenskú koliku
Túlenie - takéto maličké dieťatko potrebuje najviac zo všetkého cítiť láskyplnú náruč, v ktorej sa upokojí
Hojdanie - niekedy stačí zmeniť spôsob držania novorodenca a jemne ho kolísať alebo s ním pohopkávať na fitlopte. Tiež môžete vyskúšať vibračné a hojdacie kresielko.
Zmena jedálnička - ak je dieťatko dojčené, môže naňho vplývať aj strava mamičky. Preto stojí za pokus vylúčiť dočasne z jedálnička potraviny, ktoré by mohli spôsobovať plynatosť, ako sú strukoviny, kapusta či čokoláda
Na záver vám prajeme, aby ste sa vy a váš drobec cítili čo najlepšie a zvládli aj dojčenskú koliku ľavou zadnou.